Zobacz piękno Pojezierza Brodnickiego
Dlaczego warto zwiedzić ten region?
Pojezierze Brodnickie to piękny zakątek na zachodzie Mazur. Przepływają tędy trzy rzeki: Drwęca, Osa i Lutryna. Nazwa pojezierza pochodzi od leżącego w jego centrum miasta o wielowiekowej tradycji – Brodnicy.
Woda w otoczonych rozległymi lasami jeziorach jest bardzo czysta. W odróżnieniu od większości mazurskich akwenów nie ma tutaj licznych amatorów żeglarstwa, co czyni ten teren dziewiczym i tętniącym życiem. Przybywający turyści stali się motywacją dla samorządów i lokalnych przedsiębiorców do stworzenia rozwiniętej infrastruktury.
Zachwycająca przyroda
Wspomniana wcześniej Drwęca jest rezerwatem przyrody na niemal całej swej długości. Na odcinku od Nowego Miasta Lubawskiego do ujścia Brynicy rzeka płynie głęboką na 50 metrów doliną. Jej część znajdująca się powyżej Brodnicy uznana jest za ostoję ptaków – nazywa się ją Bagienną Doliną Drwęcy. Pojezierze Brodnickie to w sumie ponad 100 jezior, w większości rynnowych. Sporo z nich łączy się ze sobą ciekami wodnymi. Ze względu na bogate walory przyrodnicze w 1985 roku powstał tu Brodnicki Park Krajobrazowy.
Górznieńsko–Lidzbarski Park Krajobrazowy utworzony w 1990 r. Leży na terenie 3 województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i Mazowieckiego o powierzchni 27 764,3 ha na terenie Zielonych Płuc Polski. Na terenie parku jest pomnik przyrody Dąb Rzeczpospolitej o grubości 649 cm i wysokości 33 m
Brodnica to miejsce, które trzeba zobaczyć.
Przyjedź i przekonaj się sam, dlaczego tak bardzo je kochamy.
Imponujące zbiorniki wodne
Powstanie jezior jest wynikiem zlodowacenia i późniejszego przesuwania się lądolodu, który pozostawił po sobie silnie pofałdowany teren. Do największych zbiorników pojezierza można zaliczyć:
- Mieliwo (81 ha),
- Niskie Brodno (87 ha),
- Wysokie Brodno (91 ha),
- jezioro Ciche (110 ha),
- Zbiczno (129 ha),
- jezioro Głowińskie (131 ha),
- Łąkorz (162 ha),
- jezioro Wądzyńskie (170 ha),
- Płowęż (174 ha),
- Sosno (188 ha).
Kolejne jeziora zajmują powierzchnię przekraczającą 200 ha. Na podium znajdują się:
- Bachotek (211 ha)
- jezioro Skarlińskie (294 ha)
- Wielkie Patręczyny (324 ha).
Pojezierze Brodnickie każdego roku zachwyca kolejnych odwiedzających. Przekonaj się, że warto tu być!